Хезоња останува во Реал

IPA_Agency_IPA46208647-scaled-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМарио Хезоња ќе остане во Реал Мадрид. Капитенот на репрезентацијата на Хрватска, во финишот на сезоната се поврзуваше со својот поранешен клуб Панатинаикос.

Хезоња, секгаш кога се зборуваше за неговата иднина потенцираше дека сака да има поголема улога во тимот. Тоа и го доби во финишот на сезоната.

Поради тоа решил да прифати нов двегодишен договор.

Хрватот му се приклучи на Реал во 2022 година и ја освои титулата во Евролигата во првата сезона со Мадрид. Годинава стигна до финалето, каде Реал загуби од Панатинаикос.

Оваа сезона во Евролигата во просек бележеше 13,5 поени, 4,6 скока, 0,9 асистенции и една украдена топка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK