–>

Хас Ф1 ги задржува Хилкенберг и Магнусен и во 2024

IrkPGkvt.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Американскиот Ф1 тим, Хас, потврди дека Германецот Нико Хилкенберг и Данецот Кевин Магнусен остануваат нивни возачи и следната сезона во обид со континуитет да се доби на перформанси.

„Имаме екстремно солидно партнерство меѓу нашите возачи и навистина не гледавме зошто би го менувале тоа“, потврди шефот на тимот, Гинтер Штајнер.

Магнусен направи изненадувачки камбек во Ф1 во 2022 кога Хас го отпушти својот руски возач Никита Мазепин, додека Хилкенберг, кој беше без место во Ф1 од 2019, се врати оваа сезона по отпуштањето на Мик Шумахер. Хилкенберг ги оправда очекувањата, победувајќи го редовно Магнусен во квалификациите и остварувајќи го најдобриот пласман, седмото место во Австралија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK