Хаос во Грција, Олимпијакос го тужи Јанакопулос, тој им вели: „Ни Стеауа со Чаушеску немаше вакво судење

Screenshot-2024-06-08-102416.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Олимпијакос водат против Панатинаикос со 2:0 во финалната серија од грчкиот шампионат.

Финалето на националното првенство не може да биде без контроверзии ниту во Грција. На двата меча беше исклучен Ергин Атаман, а сега температурата ја подигна и претседателот на актуелниот европски првак Димитрис Јанакопулос кој сезонава уште еднаш ја прокоментира арбитражата.

„Дури и Стеауа во ерата на Чаушеску немаше вакво судење“, започна Јанакопулос на своите приказни на Инстаграм.

Ја пцуеше судијката Василики Чаруча, која на крајот од дуелот го исклучи Ергин Атаман, обвинувајќи ја дека добива директиви од Кошаркарската федерација на Грција.

„Васо гледа сè. Затоа е тука, да види што побарала Федерацијата да види. Играме во лига каде што еден од судиите ги следи страниците на Фејсбук на Олимпијакос. Друга жена оди во салата „Мир и пријателство“ облечена во Олимпијакос. дрес“, рече Јанакопулос, кој потоа продолжи да го навредува политичкото раководство на Грција.

По тој повод, Олимпијакос поднесе тужба против Јанакопулос за навреда кон судиите, Владата и Кошаркарската федерација на Србија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK