Гримау повеќе не е тренер на Барселона

Screenshot-2024-06-08-143337.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГримaу ја напушти Барселона по 84 натпревари, и сезона во која не освои ниту еден трофеј.

Гримау летово го замени Шарунас Јасикевичиус кој три сезони ја водеше Барселона

Во Евролигата испадна во четврт-финалето, каде беше елиминиран од тимот на Олимпијакос, во домашното првенство, во полуфиналето беше елиминиран од Реал Мадрид, додека во Купот на кралот беше поразен од неговиот најголемиот ривал во финалето.

По повод оваа одлука, изјава дадоа челниците на Барселона.

„Сакаме јавно да ја изразиме нашата благодарност до Роже Гримо за неговиот професионализам и посветеност додека беше на клупата на Барселона. Палау Блауграна секогаш ќе биде негов дом“, се вели во краткото соопштение на Каталонците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK