Њукасл подготвен да му понуди на Рафиња 12 милиони евра по сезона

njukasl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Напаѓачот на Барселона, Рафиња би можел да го напушти клубот следната сезона.Њукасл е фаворит за потпис со 26-годишниот играч, според „SportWitness“. „Страчките“ се подготвени да му понудат на Бразилецот 12 милиони евра по сезона (230 илјади евра неделно) за да го привлечат во Премиер лигата.

Претходно беше објавено дека за Бразилецот се заинтересирани и Челзи и Арсенал.

Рафиња дојде во Барселона од Лидс во летото 2022 година. Оваа сезона има 45 настапи во сите натпреварувања, постигнувајќи 10 гола и 11 асистенции. Договор му е со важност до летото 2027 година.

Вредноста на играчот според порталот Трансфермаркт се проценува на 50 милиони евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK