–>

Дебакл на Работнички, во последната четвртина постигна само два поени

Дебакл-на-Работнички-во-последната-четвртина-постигна-само-два-поени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Работнички со убедлив пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за ФИВА Еврокупот. Работнички вечерва загуби од рапид Букурешт со 57:87 (20:21, 21:24, 14:21, 2:21).

Работнички против гостите од Романија имаше сили само за едно полувреме. Тој период заврши со четири поени предност за Рапид.

Целосен распад на системот следуваше во второто полувреме. Некаде во вториот дел од третата четвртна Рапид со серија 2:10 прв пат стекна двоцифрена предност и тука приказната заврши.

Последната четвртина ќе влезе во аналите на кошарката бидејќи кошаркарите на Работнички постигнаа само два поени.

Трајс и Џелетовиќ со по 15 поени беа најефикасни кај Работнички. Приџет го предводеше Рапид со 23 поени, седум скока, пет асистенции и четири украдени топки.

Утре Работнички ќе игра против Сабах од Баку на чија клупа седи Боби Митев. Баку во првото коло го победи Гронинген со 75:72.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK