–>

Дали знаете зошто НБА ѕвездата мора да игра со фластер на вратот?

Дали-знаете-зошто-НБА-ѕвездата-мора-да-игра-со-фластер.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛамело Бол четврти пат сезонава постигна 30 или повеќе поени. Во поразот од Милвоки Бакс (99:130), ѕвездата на Шарлот Хорнетс застана на сезонскиот рекорд од 37 поени и додаде по пет скока и асистенции.

Покрај неговите перформанси на теренот, Ламело вниманието го привлече и со фластерот што мора да го носи на вратот додека трае натпреварот.

НБА лигата има строги правила кои велат дека играчите немаат право да рекламираат призводи.

„Неговата тетоважа е во спротивност со правилата и затоа лигата му нареди да ја прикрие тетоважата“, објасни портпаролот на лигата Тим Френк.

Лигата побара од 22-годишниот да ја покрие тетоважата што ја има на вратот под левото уво. Тетоважата „LF“ е кратенка за неговиот моден бренд, но исто така и кратенка за иницијалите на неговото средно име ЛаФранце. Модниот бренд, Ламело го лансираше есента во 2020 година, набргу откако беше драфтуван.

Бол оваа сезона има просек од 22,2 поени, 5,4 скока и 8,6 асистенции по натпревар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK