Барселона продаде играч од Б тимот за 15 милиони евра

2070958817.0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБарселона во Порто го продаде младиот дефанзивец Микаил Фаје. На „Ноу Камп“ повеќекратно заработија од трансферот на Сенегалецот.

Фаје, пред една година дојде во Барселона од членот на Третата хрватска лига, Кустошија за 1.500.000 евра. Каталонците го продадоа во Порто за десет пати поголема сума, односно добија 15.000.000 евр.

Фаје одигра одлична сезона за Барселона Атлетик под водство на Рафаел Маркез, требаше да добие шанса во првиот тим, но поради жестоката конкуренција која владее на неговата позиција клубот кој се соочува со финансиски проблеми реши да го продаде.

Инаку, во договорот со Порто, челниците на Барселона ставија клаузула според која во наредните години ќе мпжат да го откупат Фаје. Не е познато за колкава сума станува збор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK