–>

Захарова: Северна Македонија протера руски дипломати без објаснување, тоа нема да остане без одговор

Захарова-Северна-Македонија-протера-руски-дипломати-без-објаснување-тоа-нема.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Властите на Северна Македонија, на 12 септември, без објаснување на причините, прогласија тројца дипломати на Руската Амбасада во Скопје за „персона нон грата“, објави на социјалните мрежи, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Таа овој потег го оцени како неодговорен и непријателски чекор на властите на Северна Македонија и рече дека нема да остане без одговор.

За тврдењата околу протераните дипломати, засега нема потврда од македонското Министерство за надворешни работи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK