–>

Претседателот на бугарското собрание во Скопје: „Веруваме дека ќе надвладеат разумот и политичката волја“

Претседателот-на-бугарското-собрание-во-Скопје-„Веруваме-дека-ќе-надвладеат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСеверна Македонија нема друга алтернатива освен европската, изјави денес претседателот на Народното собрание на Бугарија, Росен Желјасков кој се наоѓа во официјална посета на Скопје, пришто оствари средба со првиот човек на македонскиот законодавен дом, Талат Џафери.

Желјасков говореше и за уставните измени, внесување на Бугарите во Уставот, порачувајќи дека државниците мислат за наредните генерации, а политичарите за наредните избори.

„Веруваме дека разумот и политичката волја ќе надвладеат и уште оваа година ќе имаме можност да им се восхитуваме на почетокот на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија“, рече Желјасков.

Желјазков се заблагодари на гостопримството и потврди дека Бугарија го поддржува европскиот пат на Република Северна Македонија, но важно и е да се имплементира Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји и да се направат потребните реформи. Укажа на важноста од превенција на ширење на јазик на омраза и заедничко делување во правец на создавање емпатија меѓу народите, иако е тоа секогаш потешкиот пат, кој сепак мора да се следи во име на благосостојбата на следните генерации.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK