Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

viber_image_2024-06-23_18-05-30-239.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоради обилни врнежи од дожд проследени со град што ги зафатија скопскиот, тетовскиот и гостиварскиот регион на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар наместа има одрони и помали свлечишта и тоа посебно од наплатна станица Глумово до Карпалак и Групчин, информира директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

Кај наплатна станица Желино поради големи колчини на вода на самата рампа сообраќајот се одвива споро што доведува до создавање колони.

„Апелираме до учесниците во сообраќајот крајно внимателно да управуваат со возилата како и да ја прилагодат брзината спрема условите на патот“, вели Ангелов.

Екипите на ЈП за одржување на магистрални и регионални патишта се на терен и работат на расчистување на критичните места и нормализација на сообраќајот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK