ДУИ: Поддржуваме и бараме итно и целосно затворање на казината и обложувалниците

АСОМ-Евроамбасадорот-Гир-ја-потврди-злоупотребата-на-европското-знаменце-со.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдна од програмските определби на Демократската унија за интеграција е целосно затворање на сите објекти за организација на игри на среќа, казина и обложувалници во земјата, велат од оваа партија.

Потсетуваат, дека во минатиот мандат ДУИ и Владата предложија закон, кој беше поддржан и од здружението за анти коцкање, за оддалечување на казината и обложувалници на минимум 500 метри од училиштата и верските објекти, како и заострување на условите лиценците и зголемување на даноците за организаторите.

„Овој закон не ги исполни во целост нашите и очекувањата на граѓаните, од причина што наша заложба од првиот ден е целосно затворање на казината и обложувалниците.

Законот беше блокиран речиси 3 години од тогашната опозиција, но конечно беше изгласан и одобрен од Собранието, без поддршка од пратениците кои сега се дел од ВЛЕН. Тогаш поранешниот претседател Пендаровски не го потпиша законот. При прегласувањето по враќањето на законот од страна на Пендаровски, пратениците кои денес се дел од ВЛЕН, не гласаа за усвојувсње на законот и овозможија продолжување на работата на казината и обложувалниците.

Овие вазали кои ги понижуваат Албанците водеа агресивна кампања со континуирани клевети и во својата програма ветуваа целосно затворање на казината и кладилниците, а ние заедно со Алијансата за Албанците и другите пратеници, ги предизвикуваме, целосно да ги затвориме, засекогаш да ги забраниме игрите на среќа во нашата земја“, потенцираат од ДУИ.

Пратениците на ДУИ и Европскиот фронт, како што велат, поддржуваат целосно и итно затворање на сите објекти за игри на среќа во земјата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK