Бадникова поворка во Охрид, на чело пејачите Ѓоко Таневски и Пајак

Бадникова-поворка-во-Охрид-на-чело-пејачите-Ѓоко-Таневски-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСо песната ,,Вечниот Бог” и во пресрет на големиот христијански празник Божиќ, коледарите од бадниковата поворка во Охрид, утрово ја донесоа големата вест за Христовото раѓање. Бадниковата поворка започна во 10 часот, а собирот на децата беше во 9 часот во дворот на црквата „Свети Ѓорѓи“.

Годинава учество земаа преку илјада дечиња, а новина е што песната „Вечниот бог“ е изведена и на знаковен јазик. Поддршка има и од естрадни уметници.

На чело на поворката беа пејачите Ѓоко Таневски и Христијан Настески, попознат како Пајак.

На крај од поворката на присутните деца им беа доделени пакетчиња. Децата на плоштадот беа пречекани од градоначалникот Кирил Пецаков.

Охрид е преполн за божиќните празници. Има многубројни туристи од Грција и од Србија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK