–>

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Анџелина Џоли

Пет-работи-што-можеби-не-сте-ги-знаеле-за-Анџелина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТаа е „Спелман“ мајка

Најстарата ќерка на Џоли, Захара, моментно е запишана на престижниот, историски колеџ „Блек Спелман“ во Атланта, Џорџија. Џоли не можеше да не објави со гордост за нејзината прва посета на кампусот, огласувајќи се на Инстаграм: „Многу посебно место и чест да имам член на семејството една нова Спелман-девојка“. Напред Јагуари!“

Во 2013 година направи храбар чекор за подобрување на своето здравје

Џоли во авторски текст за „Њујорк Тајмс“ пред една деценија откри дека се решила за превентивна двојна мастектомија со цел да го ублажи ризикот од рак на дојка и јајници, што беше голем за неа како носител на генот BRCA1. „Моите шанси да развијам рак на дојка се намалија од 87 проценти на под 5 проценти,“ напиша Џоли по операцијата.

Има 16 тетоважи

Фактот дека Џоли е љубител на уметноста на телото не е баш тајна, но малкумина знаат колку вкупно тетоважи има. Тетоважите вклучуваат координати од родното место на нејзините деца, поднаслов на драма од Тенеси Вилијамс, и латински превод на фразата: „Она што ме храни, ме уништува“.

Долго време беше дипломат

Во април 2012 година, Џоли ја доби титулата специјален пратеник по долгогодишна работа како амбасадор на добра волја на Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите нации. Таа се повлече од оваа функција по 10 години во декември 2022 година.

Не се плаши да им се приближи на инсекти

Во 2017 година, Џоли беше снимена како за своите деца пржи камбоџански деликатеси од штурец, скорпија и тарантула. „Шајло сака тарантула, сака бубачка“, откри Џоли на „Добро утро Америка“. „Тие можат да изедат вреќа штурци како вреќа чипс“.

Таблоидите неодамна пренесоа една нејзина изјава.

Холивудската дива има важна порака за секој што се чувствува дека е различен: „Различно е добро. Ако некој ви каже дека сте поинакви, насмевнете се, држете ја главата горе и бидете горди.“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK