–>

Вевчанецот кој за децата со аутизам кажа дека треба да се извор на органи и ги нарече „ретардирани“ доби кривична и од „Меѓаши“

395478-nechovechki-bot-na-sdsm-napadna-roditel-na-deca-so-autizam.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

МВР информира дека денеска во ОВР Струга е извршен службен разговор со Р.С.(36) од Вевчани по поднесена пријава од Детска амбасада „Меѓаши“ и З.М. од Штип дека преку социјалната мрежа Фејсбук упатил коментари со кои сторил кривично дело по чл.394 од Кривичниот законик.

Во службениот разговор Р.С. го признал делото, обезбедени се потребните докази и по целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена кривична пријава до ОЈО Струга за ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку компјутерски систем.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK