Пронајдени повеќе експлозивни направи при ископ на пат во Гостивар

policiska-lenta.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВчера во 11.43 часот во СВР Тетово, М.Н пријавил дека при изведување градежни работи и ископ на пат на улица „ЈНА“ во Гостивар пронашол повеќе експлозивни направи, извести МВР.

„Увид извршила екипа од ОВР Гостивар, а пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување констатирал дека станува збор за 29 гранати калибар 100 мм од германско производство, кои потекнуваат од Првата светска војна. Гранатите биле безбедно подигнати за понатамошна постапка“, соопшти МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK