Осуденици на затворски казни барани со потерница вчера паднаа во рацете на полицијата

zatvorska-policija2.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве лица барани со потерница за издржување затворска казна се приведени од страна на полицијата во текот на вчерашниот ден во Скопје.

Како што соопшти МВР, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје вчера го лишиле од слобода Ф.М. (27) од Скопје, кој бил баран со потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување затворска казна за сторено кривично дело по чл. 247 ст. 2 од КЗ.

Во вториот случај, полициски службеници од ПС Кисела Вода го лишиле од слобода Г.С. (30) од Скопје, кој бил баран со потерница исто така по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување затворска казна за сторено кривично дело по чл.235 од КЗ.

Лицата ќе бидат предадени на надлежна казнено поправна установа, наведуваат од МВР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK