–>

Измамена за над 2.622.200,00 денари: жена од Ресен дала да и ги сменат еврата, доларите и франците па останала без нив

Evra.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Вчера во 10.40 часот во Полициската станица Ресен, М.М.(64) од Ресен пријавила дека била измамена од женско лице за сума од 2.622.200,00 денари.

Според пријавеното, пред околу една година, пријавената и рекла на М.М. дека треба да ги смени еврата и австралиските долари бидејќи имало нови банкноти и старите немало да важат.

Како што е пријавено, М.М. и дала 21.900 евра и 17.900 австралиски долари, а таа и ветила дека месечно ќе и исплаќа дел од парите.

Исто така, според пријавеното, пред околу еден месец пријавената повторно и се јавила и и кажала дека треба да ги размени и швајцарските франци, а откако и ги дала парите таа и кажала дека ќе и ги размени за неколку дена бидејќи моментално немала доволно кај неа.

Полицијата соопшти дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK