–>

32 санкционирани возачи на мотоцикли, 13 возеле без заштитна кацига

32-санкционирани-возачи-на-мотоцикли-13-возеле-без-заштитна-кацига.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 07.00 до 12.00 часот спроведена е акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 32 возачи.

Од нив, 13 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, седум возеле без возачка дозвола. За време на контролата санкционирани се и 117 други видови на сообраќајни прекршоци.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, најави МВр и апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за побезбедни патишта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK