Антиќ: Се трудиме да обезбедиме што повеќе клубови да излезат на меѓународна сцена - МИА
Кошарка

Антиќ: Се трудиме да обезбедиме што повеќе клубови да излезат на меѓународна сцена

Скопје, 4 јуни 2020 () – Претседателот на Кошаркарската федерација на С. Македонија, Перо Антиќ во интервју за сајтот на федерацијата изјави дека се залага што поголем број македонски екипи да играат на меѓународна сцена. […]

Ковингтон ги повика американските демонстранти да се воздржат од вандализам - МИА
Кошарка

Ковингтон ги повика американските демонстранти да се воздржат од вандализам

Хјустон, 4 јуни 2020 () – Кошаркарот на Хјустон, Роберт Ковингтон упати апел за воздржаност на протестите во САД за смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд. – Сега минуваме во тешко време. Се собравме да го […]

Последниот натпревар од сезоната во НБА лигата ќе се одржи најдоцна до 12 октомври - МИА
Кошарка

Последниот натпревар од сезоната во НБА лигата ќе се одржи најдоцна до 12 октомври

Вашингтон, 3 јуни 2020 () – Деталите за проектот за продолжување на сезоната во НБА лигата станаа познати. Според ЕСПН, сезоната ќе продолжи на 31 јули, а седмиот натпревар од финалната плеј-оф серија ќе се […]

„Газпром“ може да стане генерален спонзор на Евролигата - МИА
Кошарка

„Газпром“ може да стане генерален спонзор на Евролигата

Барселона, 3 јуни 2020 () – Евролигата преговара за спонзорство со рускиот енергетски гигант  „Газпром“, објави турски „Хуриет“. Претходно се дозна дека Евролигата и долгогодишниот партнер на елитното кошаркарско натпреварување „Туркиш ерлајнс“ ја прекинале соработката. […]

БИБЛ нуди две места за македонски екипи за сезоната 2020/2021 - МИА
Кошарка

БИБЛ нуди две места за македонски екипи за сезоната 2020/2021

Скопје, 1 јуни 2020 () – Раководството на Балканската кошаркарска лига испрати писмо со намери до Кошаркарската федерација на С. Македонија во кое се нуди можност за натпреварување на две македонски екипи за сезоната 2020/2021 […]

Џордан: Единствени против расизмот, доволно беше - МИА
Кошарка

Џордан: Единствени против расизмот, доволно беше

Шарлот, 1 јуни 2020 () – Најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан, повика на единство по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициски службеник во Минеаполис и немирите што следуваа со пораката […]

Скандал во САД – НБА ѕвезда брутално претепа млад човек на сред улица - МИА
Кошарка

Скандал во САД – НБА ѕвезда брутално претепа млад човек на сред улица

Лос Анџелес, 1 јуни 2020 () – Поранешниот кошаркар на Кливленд кавалирс, Џеј-Ар Смит претепа едно лице учесник во немирите во Лос Анџелес. Настраданиот е човек со бела кожа кој ги искршил прозорците на автомобилот […]

Дончиќ се опорави од повредата на раката за време на суспензијата поради пандемијата - МИА
Кошарка

Дончиќ се опорави од повредата на раката за време на суспензијата поради пандемијата

Далас, 29 мај 2020 () – Сопственикот на Далас Маверикс, Марк Кјубан, изјави дека лидерот на тимот, Лука Дончиќ, се опоравил од повредата на раката, додека трае суспензијата на сезоната поради коронавирусот. – Нема да […]