(Видео) Јокиќ брилијантен, Мареј повторно меч-винер, Денвер ги елиминира ЛА Лејкерс

r1175202_1296x729_16-9.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Лос Анџелес Лејкерс со 108:106 во петтиот натпревар од првото коло на плејофот на Западот Нагетс со 4-1 во серијата ги елиминираа Лос Анџелес Лејкерс. Повторно кобен за Лејкерси беше Џамал Мареј, кој погоди за победа на три секунди до крајот на натпреварот.

Никола Јокиќ, одигра бледо прво и офлично второ полувреме, мечот го заврши со 25 поени, 20 скока и 9 асистенции, но и седум загубени топки.

Исто така, на крајот постигна неколку важни кошеви, но најважниот му припадна на Џамал Мареј. Бекот на Нагетс постигна 32 поени и седум асистенции, со 13-28 од поле.

Кај Денвер одличен беше Мајкл Портер Џуниор со 26 поени.

Во поразениот тим Џејмс постигна 30 поени, Ривс 19, а Дејвис 17, заедно со 15 скока и четири асистенции.

Денвер Нагетс во второто коло од плеј-офот ќе играат против Минесота Тимбервулвс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK