Власт

Средба Заев – Даниелсон за ЕУ перспективите на Македонија

Директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, кој од вчера престојува во Македонија, денеска во Владата ќе има средба со премиерот Зоран Заев. Даниелсон вчера се сретна со […]

Власт

СДСМ: Алиби интервју на Мицкоски за изборен пораз на следните избори

  Граѓаните гледаат класично алиби интервју на Христијан Мицкоски за изборниот пораз што го чека. Во паника од успехот на Владата предводена од СДСМ, од влезот на Македонија во НАТО и интеграцијата во ЕУ Мицкоски […]

Власт

Царовска: Трансферот за обесштетување на пензионерите почнува утре, првата исплата ќе опфати 4.926 осигуреници

Утре почнува трансферот за обесштетување на дел од 12.000 пензионери на кои со години не им биле префрлувани средства во вториот пензиски столб, рече министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во вечерашното гостување на […]

Власт

Средба на министерот Димитров со директорот на Директоратот за проширување во Европската комисија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари средба со директорот на Директоратот за проширување во Европската комисија Кристијан Даниелсон, на која било разговарано за европските перспективи на Република Македонија и очекувањата за напредок во […]

Власт

Линкевичиус: Денешната посета е поинаква од претходната, гледам светла иднина за Македонија

Министерот за надворешни работи на Литванија, Линас Линкевичиус на средбата со претседателот на Собранието Талат Џафери подвлече дека денешната посета на Македонија ја доживува многу поразлично од претходната зашто сега, како што истакна, гледа светла иднина […]

Власт

Османи во Романија: Со заеднички напори може да создадеме безбедна и стабилна Европа

Предизвиците и преспективите од романското претседателство со Европската унија биле тема на разговор на средбите што вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ги оствари за време на неговата посета на Романија. Покрај средбата со премиерката […]

Вести

Фонд на ПИОМ ги објасни причините за нераспределените осигуреници во вториот столб

Фондот на пензиско и инвалидско осигурување денеска преку соопштение наведе причини поради кои, како што вели,  не се распределени осигуреници во вториот пензиски столб.  Со воспоставување единствен регистар на осигуреници каде што податоците ќе бидат единствени […]

Власт

МОН најде решенија за наставата на албански јазик во училишта во Велес и Чашка

Во подрачното училиште „Тодор Јанев“ во село Бањица, во Општина Чашка, 24 ученици од септември 2019 ќе почнат да учат на мајчин албански јазик, а во селото Стари Град во таа општина настава на албански […]

Власт

Османи-Чиамба: Европската перспектива основен поттик за успесите како што е Договорот од Преспа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој престојува во работна посета на Романија, на средбата со министерот за европски прашања Џеорџе Чиамба истакнал дека европската перспектива е основно гориво за успесите како што е Договорот […]

Власт

Заев – Линкевичиус: Активна поддршка на Литванија да станеме 30. членка на НАТО

Поддршка од Литванија за интеграциите на Македонија во ЕУ и во НАТО, добил претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на денешната средба со шефот на литванската дипломатија Линас Линкевичиус, кој е во официјална посета […]