Власт

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ останува во матрицата на поделби и изолација

20 јули 2018 ВМРО-ДПМНЕ добро знае дека договорот ја носи Македонија напред, но нив ги интересира само личен интерес и амнестија и затоа се трудат да ја лажат јавноста. Постигнатиот Договор за 25 годишниот спор […]

Власт

Спасовски: Сите заедно мора да придонесеме за ред во сообраќајот!

Министерството за внатрешни работи во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска почна кампања  „Летувај, не летај“ со цел поголема безбедност и намалување на жртвите во сообраќајот во периодот од  летните […]

Вести

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

– Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето […]

Власт

ДС: Неопходно е граѓаните да се изјаснат на консултативен референдум

Демократскиот сојуз подолго време предлага доколку се постигне компромисно решение со Грција сврзано со разликите за нашето Уставно име- Република Македонија, пред носењето на конечната одлука во Парламентот, треба да се консултираат граѓаните. Договорот со […]

Вести

Заев: Нема потреба од доставување документи до грчките организации за финансиерите на протестите во Македонија

Премиерот Зоран Заев е дециден дека нема потреба да достават  документи до грчките организации, што сакаат да направат истраги и да бараат одговорност од грчкиот бизнисмен со руско потекло, Иван Савиди, кој ги финансирал протестите […]

Бизнис

Македонија и Косово заедно ќе аплицираат за прекугранични проекти за развој на туризмот

Пограничните региони на Македонија и Косово заедно ќе аплицираат за грантови во европските фондови за развој на туризмот. Ова е договорено на денешната средба во Скопје меѓу министерот за економија Крешник Бектеши и косовскиот министер за […]

Власт

Ахмети: Партиите да ги доближат ставовите за клучните цели(ДПЛ)

Сметам дека сите политички сили треба да изнајдат енергија за да ги доближиме ставовите и да имаме успех во реализаиција на целите кои се јавно познати, а тоа е реализација на договорот со Грција за да […]

Власт

Заев: Од лидерската средба очекувам да ја дефинираме темата Референдум

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен. – Од […]

Бизнис

Бектеши: Се прават анализи дали ќе има контра мерки за царините од Косово

Вовоедувањето на 30-отстотна царина за увоз на земјоделски производи во Косово не значи трговска војна меѓу Македонија и Косово, оцени денеска министерот за економија Крешник Бектеши. – Мерката не е насочена против Македонија и се […]

Власт

СДСМ: Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да им го ускрати правото на граѓаните да одлучуваат

Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да им го ускрати правото на граѓаните да одлучуваат, граѓаните ќе кажат ДА за македонската иднина ВМРО-ДПМНЕ свесно и намерно го блокира изборот на Државната изборна комисија со што во прашање […]