Земјотрес ја погоди Хрватска, се стресе кај Петриња: „Не разбуди, куќата ми се стресе кратко и силно“

zemjotres2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПослаб земјотрес со јачина од 1,7 степени според Рихтеровата скала е почувствуван  во 4 часот и 35 минути во Хрватска.

Епицентарот на земјотресот бил на 31 километар од Загреб и 20 километри од Велика Горица на длабочина од осум километри.

Според сведоштвата на граѓаните, земјотресот бил почувствуван на подрачјето на Петриња и Сисак, пишува 24сата.хр.

„Куќата ми се затресе силно и кратко, како гром. Повторно се будам со познатиот звук и „чкрипењето“ на куќата“, напиша сведок од Петриња на веб-страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

„Тежок тресок, гадно будење“, „Истовремен татнеж и тресок“, „Ова беше за будење. Кратко траеше. Како да е под куќата“, „Звук и краток силен удар“, пишуваат сведоци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK