Вулин: Голема Албанија можат да ја спречат само Србите и српскиот свет, но и Грците

vulin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВицепремиерот на Република Србија, Александар Вулин, реагираше на собирот на албанската имиграција, одржан во Атина, на која говореше албанскиот премиер Еди Рама и покрај противењето на грчките власти, пренесуваат српските медиуми.

„Следниот пат кога Владата на Грција ќе размислува за признавање на таканареченото Косово, нека се сетат како изгледа пречекот на Еди Рама среде Атина“, напиша Вулин.

Според него, она што Рама не можеше да го доживее во Тирана, го доживеа во Атина.

„Признавањето на таканареченото Косово од грчките власти, а исто така и приемот на Приштина во Советот на Европа би бил немерлив придонес на Владата на Грција и Дора Бакојани за создавање на голема Албанија. Само Србите и српскиот свет можат да ја запрат голема Албанија, но и Грците, драги наши Грци, мислете на тоа“, рече Вулин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK