Временски непогоди во Словенија: Обилните дождови предизвикаа поплави, во некои области падна и град

grad
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Силно невреме го зафати источниот дел на Словенија, при што обилните врнежи од дожд доведоа до излевање на реките, додека во некои области падна и град.Како што пишува порталот 24ур, невремето би можело да предизвика непогоди и во Прекмурје и Долењско и Посавје, додека западот од Словенија ќе остане претежно сув.

Како што соопшти Управата за заштита и спасување, вчера во попладневните часови подрачјето на општина Велење било зафатено од невреме со обилни врнежи.

Според прогнозата на локалните метеоролошки служби, поради големата нестабилност на атмосферата и ослабениот студен фронт кој ќе се приближува од север, во доцните попладневни и вечерни часови на север и североисток ќе се формира поголемо невреме, придружено со пообилни врнежи. Тие ќе можат да се обновуваат во истите области долго време, што може да доведе до брзо издигнување и излевање на поројните водотеци, особено во Корушка и Штаерска. Потоа во текот на ноќта нешто ослабено невремето ќе може да ги зафати Долењска и Посавје.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK