–>

(Вознемирувачко видео) Се огласи братот на човекот што беше турнат од тракет во Пиреја, патник ја снимил страшната сцена

Вознемирувачко-видео-Се-огласи-братот-на-човекот-што-беше-турнат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Братот на 36-годишниот Андонис, кој загина синоќа кога членовите на екипажот на траектот „Блу Хоризонт“ го турнаа во морето во Пиреја, по што тој почина, изрази шокираност од неговата смрт.

Никос Кариотис, братот на жртвата, не може да поверува дека Антонис исчезнал за неколку секунди на патувањето на кое често одел.

Како што рече, неговиот брат секогаш имал билет.

Како што открива за „Прототема.гр“, 36-годишникот извадил билет за кобното патување, но задоцнил при пристигнувањето на пристаништето.

„Не би одел без билет. Имаше карта и доцнеше. Како што разбрав, задоцни на пристаништето, не влезе и не го пуштаа на траектот. Замина на одмор во Атина. Често патуваше, со години одеше на прошетка во Атина. Да се ​​види со неговите пријатели. Секогаш имал пари за билет. Тој работеше овде, на Агиос Николаос“ вели братот на 36-годишниот за кој се чека обдукција за да се добијат одговори за околностите под кои млад човекиот се удави во пристаништето откако бил турнат од двајца членови на екипажот.

Според првичните информации, мажот имал билет за траект кој патувал за Ираклион на Крит.

На видеата се гледа како 36-годишниот маж се обидува да се качи на бродот и успева да скокне на рампата непосредно пред поаѓањето на траектот, по што влегува во физичка пресметка со двајца мажи од екипажот и паѓа во морето на моментот кога траектот веќе го напушта пристаништето.

Иако човекот бил во морето, бродот го продолжил патот во следните 15 минути, пред да се вратат назад во Пиреја.

Четворица членови на екипажот се уапсени и обвинети за убиство од небрежност, а денеска ќе бидат сослушани во обвинителството.

Според грчките медиуми, бродот се вратил назад дури кога еден од патниците, кој го снимил инцидентот, го известил персоналот на траектот.

Не реагирале откако завршил во морето

По трагичниот настан не се преземени никакви планирани дејствија за спасување на лицето кое падна во морето, вели во изјава за грчките медиуми капетанот Сидерис Мамидис.

– Во никој случај не фрлајте човек во морето кога ќе влезе во бродот, дури и да е бегалец – изјави искусниот капетан Мамидис за смртта на 36-годишниот.

Посочува и на пропустите на екипажот по инцидентот бидејќи не ги покренале пропишаните процедури за спасување на лице кое паднало во морето.

– Како капетан на патнички брод изразувам жалење за загубата на животот. И да е бегалец и да го брка полиција, не туркаш човек во море“, вели Мамидис.

„Одговорноста е целосно кај луѓето кои биле на рампата, кои очигледно го турнале… Кога го виделе во морето, не ги почитувале пропишаните процедури за негово спасување. На брод што веќе плови, никого не туркате назад и дефинитивно го известувате капетанот да го прекине процесот на пловење. Имаме процедура“, додаде тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK