Во Црна Гора, Додик го пофали „српскиот свет“ и крена три прста, се огласи Подгорица

dodik-fotelja.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерството за надворешни работи на Црна Гора се огради од говорот на претседателот на црногорскиот парламент Андрија Мандиќ, кој за време на средбата со претседателот на босанско-херцеговскиот ентитет Република Српска Милорад Додик во Подгорица не го подигна знамето на БиХ.

На 28 февруари, МНР на Босна и Херцеговина испрати протестна нота до црногорското МНР во врска со средбата на Додик со претседателот на црногорскиот парламент и лидерот на просрпската десница Андрија Мандиќ, на која не беа истакнати обележјата на Босна и Херцеговина, туку на ентитетот Република Српска.

Како што јави агенцијата Бета, во одговорот на протестната нота на МНР на Босна и Херцеговина, се наведува дека црногорското МНР „не учествувало во организацијата и придружните протоколарни активности во врска со посетата на претседателот на РС Милорад Додик, но таа посета беше организирана од службите на Собранието на Црна Гора, на чело со Андрија Мандиќ“.

Исто така, се наведува дека црногорското МНР официјално го известило Собранието на Црна Гора за пропустот, бидејќи покрај знамето на ентитетот на РС, не било истакнато и знамето на државата Босна и Херцеговина. Во одговорот се наведува дека црногорската влада ја поддржува комплетноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ, како и нејзините државни симболи, знамето и историскиот континуитет.

Исто така, се надеваме дека овој настан нема да влијае на пријателските и добрососедските односи меѓу Сараево и Подгорица, пишува Бета. За време на неговата посета на Црна Гора минатата недела, Додик му претстави на Мандиќ предлог за договор за посебните односи меѓу РС и Црна Гора и го пофали концептот на „српски свет“.

„Српскиот свет е феноменална идеја против која никој не треба да има ништо. Никој не треба да има ништо против Србите да се организираат, да се изразуваат, да градат училишта, да одат во црква“, рече Додик во Подгорица. Мандиќ, лидерот на просрпската и проруската коалиција „За иднината на Црна Гора“, која го сочинува владејачкото мнозинство, е единствениот црногорски функционер што се сретна со Додик.

За време на свечениот прием пред црногорскиот парламент, неколку десетици демонстранти го исвиркаа Додик со извици „фашист“, на што тој одговори со кревање три прста. Пред да дојде во Црна Гора, Додик имаше средби со рускиот и белорускиот претседател Владимир Путин и Александар Лукашенко.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK