Хрватска: Автобус полн со деца излета од патот, полицијата на терен

Ја-силувал-ќерка-си-од-шестгодишна-возраст-и-ја-терал.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенеска околу 13 часот, школски автобус полн со деца излетал од патот и завршил во ендек. Со десната страна се потпрел на јавен столб, што спречило да се преврти на страна.

Во автобусот имало 20 деца, според полициските извештаи, но во несреќата немаlo потешко повредени, додека на две деца им била укажана помош. Станува збор за полесни повреди, велат надлежните.

„Возилото се преврте и слета во ендек покрај коловозот“, потврдуваат од полицијата, автобусот избегнувал друго возило на локален пат што не се држел до сообраќајната лента и слетал во канал. За среќа, немаше поголема трагедија и децата безбедно го напуштија автобусот, велат од хрватската полиција.

„Не беше голема брзина, а родителите набрзо дојдоа да ги земат децата, па лекарска интервенција немаше“, велат од бјеловарско-билогорската полиција. Децата, од кои повеќето се родени во 2010 година, биле однесени дома во придружба на нивните родители.

Полицијата врши увид на местото на несреќата, по што ќе се знаат повеќе информации за причината за несреќата, јавува „Дневник“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK