–>

(Видео) Невидена бура го поплави Балканот: најмалку пет мртви во Грција, Бугарија и Турција

Видео-Невидена-бура-го-поплави-Балканот-најмалку-пет-мртви-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Силната бура што ги погоди Грција, Турција и Бугарија и предизвика поројни поплави однесе најмалку пет животи.

Во Грција, полицијата го забрани сообраќајот во градот Волос, блискиот планински регион Пелион и островот Скијатос бидејќи рекордните врнежи однесоа најмалку еден живот.

Противпожарната служба соопшти дека едно лице загинало во близина на Волос. Пет лица се водат како исчезнати.

Властите испратија предупредувања до мобилните телефони до жителите на другите области на централна Грција, синџирот острови Споради и островот Евија да останат дома.

Забраната за движење со автомобили, која ги опфаќа сите, освен итните служби и возилата за помош на пат, ќе остане во сила додека не се смири невремето, соопшти полицијата.

Сепак, некои возила беа однесени во морето од поројните струи.

Блокирани села во Пелион, поплавена болница во Волос

Многу села во Пелион претрпеа огромни штети и останаа блокирани.

Реките се излеаја и се претворија во порои, патиштата беа преполовени, мостовите се уриваа, а плажите беа полни со автомобили однесени од водата.

Метеоролозите предупредија на најобилните врнежи досега во Грција. Само Загора имала повеќе од 500 милиметри дожд во еден ден, кога годишното количество на врнежи во Атина е околу 400 милиметри. И покрај тоа, размерите на штетите се застрашувачки и се поставуваат многу прашања за тоа како и до кој степен Грција може да се зајакне против екстремните настани.

Како што постојано предупредуваа метеоролозите за интензитетот на појавата, Агенцијата за цивилна заштита побара од градоначалниците и гувернерите од регионот навремено да ги информираат граѓаните. Извори од МВР велат дека имало најави од градоначалникот за информирање на граѓаните. Сепак, особено во Пелион, каде што сè уште има туристи во селата, „беше многу тешко да се евакуира сè пред избувнувањето“, рече локален претставник.

Болницата во Волос беше поплавена бидејќи луѓето беа евакуирани од зградите во гумени чамци во центарот на градот, а нивото на водата се зголеми за повеќе од еден метар на улиците.

Кога обиколницата била поплавена, неколку луѓе ги оставиле своите автомобили во потрага по безбедно место. Домот за стари лица во Волос, кој се наоѓа во населбата Агиа Параскеви во близина на брегот на реката Крафсидонас, доцна попладнето е евакуиран бидејќи бил опкружен со вода, а старото крило се срушило.

Пилионските села не можеле да комуницираат меѓу себе, бидејќи на сите патишта во планините паднале дрвја и столбови за струја. На чистењето во исклучително тешки услови работеа екипи од регионот, општините и приватници.

Целосно отсечени села во Бугарија

Две лица загинаа во поплавите во општина Царево поради обилните врнежи од дожд, а три лица се водат како исчезнати и по нив се трага итната помош, соопшти бугарското МВР.

Ова го потврди градоначалникот на бугарскиот град Георги Лапчев.

„Во Царево никогаш немало такви врнежи. Веќе има големи штети. Едно село е целосно поплавено. Реката се влева во селото Кости и има делумна евакуација“, рече Лапчев, пренесе Нова ТВ.

Според него, повеќе од 100 луѓе се евакуирани.

Полицијата претходно денеска соопшти дека трага по три лица кои се исчезнати по обилните врнежи во областа Царево.

Во моментов се излеваат реките Карагац и Ропотамо. Патот после градот Созопоље во јужен правец е затворен.

Градот Ахтопол и селата Варвара, Синеморец и Резово се целосно отсечени поради урнати мостови.

Како што јавија Новините, во општина Царево престана дождот кој врнеше речиси 24 часа.

Најтешка е ситуацијата во кампот Арапја, каде што продолжува евакуацијата на луѓето.

Под вода е и кампот Оаза, како и селото Кости.

Поради интензивните врнежи кои ги предизвикаа поплавите, општина Царево прогласи вонредна состојба.

Во моментов на територијата на општината работат неколку екипи на противпожарни служби во Бургас, Царево и Приморско.

Портпаролката на полицијата во Бургас Цветелина Рандева изјави дека на телефонскиот број за итни случаи 112 пристигнале голем број пријави за штети.

Во кампот Нестинарка поплавени се многу еднокатни згради. Група од околу 50 деца од второ до седмо одделение се заробени во хотел кој нема струја, но се згрижени на високи катови.

Поради излевање на реката Велека затворена е делницата од патот меѓу Варвара и Синеморец.

Турција: Поплава ги однесе камперите

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека две лица загинале, а четворица се водат како исчезнати кога поројниот дожд го зафатил местото каде тие кампувале во провинцијата Киркларели, недалеку од границата со Бугарија.

Според него, во кампот во моментот на поплавата имало 12 лица.

Тој посочи дека спасувачките екипи пронашле две тела и дека продолжува потрагата по останатите кои се водат како исчезнати.

Телевизиските снимки покажаа дека спасувачите носат девојка и возрасен на безбедно од вода која во некои области била до половината. Еден главен пат исто така е оштетен и затворен поради дождот, јави телевизијата Хабер Турк.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK