–>

(Видео) Бурата Даниел создаде хаос на улиците во Атина: поројот носи луѓе, затворени автопати и метро станици

Видео-Бурата-Даниел-создаде-хаос-на-улиците-во-Атина-поројот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Поплави беа пријавени на многу улици во Атина додека бурата Даниел, која во последните три дена предизвика пустош во многу делови на Грција, стигна до главниот град.

Врнежите почнаа утрото, но до 16 часот ситуацијата се влоши во многу области, со обилни врнежи во главниот град и Пиреја.

Главните градски сообраќајници беа поплавени, а сообраќајот беше во прекин, додека услугите на линијата 1 на метрото во Атина е во прекин поради поплави на шините.

Поради акумулација на вода, во прекин е сообраќајот во двата правци во Пиреја од улицата Петра Ралија до улицата Хамостернас, јавува Екатимерини.

Возовите сообраќаат само меѓу Пиреја и Таврос и Омонија и Кифисија, а станицата Евангелисмос (линија 3) исто така е затворена поради доток на вода од влезот.

Целиот сообраќај на автопатот Атина-Солун од Најк во Лариса до границата со подрачната единица Магнезија е во прекин поради поплави на автопатот. Регионалната полициска управа Тесалија нареди затворање на патот во двете насоки меѓу двете точки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK