–>

Столтенберг од Приштина: НАТО ќе направи се’ за да спречи повторување на насилството од мај и септември

Столтенберг-од-Приштина-НАТО-ќе-направи-се-за-да-спречи.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Приштина изјави дека Алијансата ќе направи се’ за да спречи, како што рече, повторување на насилството што беше забележано во мај, како и во Бањска на 24 септември, велејќи дека е важно да се пронајдат одговорните за да се обезбеди таквото насилство да не се повтори.

„Насилството во Косово е неприфатливо. Затоа го зголемивме присуството со уште 1.000 војници, што е најголемото засилување на НАТО во претходната деценија“, рече Столтенберг на прес-конференција во Приштина.

„Кога станува збор за истрагата, НАТО не е истражен орган, прашањето за Бањска е работа на косовската полиција, ЕУЛЕКС, а тоа утре ќе го кажам и во Србија. Секако, очекуваме одговорните да бидат изведени пред правда. Важно е да има последици, насилството не можеме да го повториме“, рече Столтенберг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK