–>

Српската опозиција верува во победа на изборите во Белград

Српската-опозиција-верува-во-победа-на-изборите-во-Белград.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпската опозиција е убедена дека може да победи во Белград на предвремените избори, закажани за 17 декември, и со тоа да ја поткопа моќта на владејачката Српска напредна партија (СНС) на државно ниво, што аналитичарите го гледаат како реална опција.

Да потсетиме, претседателот Александар Вучиќ го распушти српскиот парламент и распиша предвремени парламентарни избори за 17 декември, а претходно претседателот на парламентот распиша избори во Белград и во 64 други градови и општини.

Кандидатот на листата на Србија против насилството за градоначалник на Белград, Владимир Обрадовиќ, изјави дека СНС знае дека ќе изгуби на изборите во Белград и поради тоа проевропската опозиција и тој лично се на удар на претставниците на власта и прорежимски медиуми и таблоиди. Уредникот на порталот Нова српска политичка мисла Ѓорѓе Вукадиновиќ е убеден дека на претстојните избори опозицијата има реални шанси да победи во Белград и дека нивниот оптимизам има вистинска поддршка.

Вукадиновиќ тврди дека опозицијата отвора многу простор на изборите во Белград и дека може да биде загрозена само со некое големо посредување од страна на владата или дека овој исход може да биде доведен во прашање само со некаков драматичен пресврт во опозицискиот корпус.

Осврнувајќи се на анкетите на јавното мислење на крајот на октомври, тој оцени дека опозицискиот корпус од либералната лева опција, центарот и десницата во збирот на гласовите би можеле да ја спуштат владејачката коалиција под 40 отсто од гласовите на граѓаните на Белград.

Вучиќ: Овие избори се клучни

Воедно, Вучиќ, до неодамна лидер на СНС, вели дека декемвриските избори се одлучувачки и дека е важно како ќе завршат, бидејќи до 2027 година нема да има нови избори, освен можеби локални. Ова е објективна проценка на ситуацијата, оцени Вучиќ.

Српската проевропска опозиција ќе учествува на изборите со единствена листа на Србија против насилството. Конзервативните, националните и десничарските партии најверојатно ќе се појават во три блока, додека СНС на изборите оди во коалиција со неколку помали партии, а коалициониот партнер СПС на Ивица Дачиќ на избирачкиот список го пријави како помала коалициска група.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK