Продолжен притворот на лажната забарка од Белград: Ја фалсификувала дипломата, а потоа и лекувала, нанесувајќи им штета на околу 40 жени

1709724322-Laznoja-doktorka-Snezana-S-copy-a-750x515.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСнежана С.(48), која е уапсена поради сомнение дека во нејзиниот салон вршела естетски и стоматолошки зафати иако немала соодветно образование за тоа, а во таа прилика, како што се сомневаат, биле повредени околу 40 жени во нејзиниот салон за убавина „БВ Дентал Естетик“ во Белград, со решението на Првиот основен суд во Белград е продолжен притворот за 30 дена бидејќи постојат посебни околности кои укажуваат дека останувањето на осомничената на слобода би влијаело на сведоците.

Снежана С. се товари за кривично дело фалсификување исправа и кривично дело надрилекарство.

Таа признала дека ги правела третманите, но не и дека нејзината диплома е лажна.

Како што пишуваат белградските медиуми, таа им наштетила на околу 40 жени нудејќи ѝм услуги преку Интернет, поточно социјалните мрежи и веб-страниците кои нудат попусти за одредени услуги. Така таа понудила третмани кои чинат десетици илјади динари по цена од неколку илјади. Се верува дека цената била една од стапиците во кои паднале пациентите. Пополнување на брчките со хијалуронски филтер, кој го рекламирала за 8.000 динари, третмани за обновување на косата со крвна плазма за 5.500 динари, иако вредноста на споменатите третмани е речиси 20.000 српски динари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK