–>

Пристигнаа резултатите од ДНК анализата: „На ножевите не се пронајдени отпечатоци од уапсените хрватски навивачи“

Пристигнаа-резултатите-од-ДНК-анализата-„На-ножевите-не-се-пронајдени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДНК анализата на ножевите, која требаше да утврди кој е убиецот на навивачот на АЕК, Михалис Кацурис, покажа дека ниту еден од уапсените Хрвати во Грција не оставил отпечатоци на нив, дознава 24сата од луѓе блиски до истрагата во Грција. Дополнително, на видеата се гледа дека хулиганите од Хрватска не носеле ракавици.

По хулиганските нереди околу стадионот, полицијата пронашла крвави делови од облека, празни стаклени шишиња, два ножа со сечила од осум и девет сантиметри, а на еден од нив имало траги од крв. Пронајдена е крвава летва низ која биле пробиени клинци за да се користи како оружје.

Изворите на 24сата наведуваат дека постои мала можност убиецот да побегнал од државата, затоа што десет лица по тепачката избегале од Грција, многу од нив со авион.

Помина доволно време за грчките власти да утврдат кој од затворените „Бед Блу Бојс“ „е можеби виновен за нешто посериозно“, изјави во понеделникот во Тирана хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Во Тирана беше и грчкиот премиер Киријакос Митотакис, со кој Пленковиќ разговараше за навивачите на Динамо Загреб кои од август се во грчки затвор поради конфликт со навивачите на АЕК во кој беше убиен навивач на атинскиот клуб.

„Нашиот став е многу јасен – дека помина доволно време и сметаме дека надлежните органи, пред се нивното државно правобранителство, имаа доволно елементи да утврдат кој е евентуално виновен за нешто посериозно, а кој не… Очекуваме дека таквите одлуки носат“, изјави Пленковиќ на новинарите.

„100 луѓе не можат да бидат подеднакво одговорни за сè“, додаде тој.

Пленковиќ рече дека и кај Микотакис „преовладува таков став дека во следните неколку недели треба да се донесат некои нови одлуки“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK