Прамен коса од автомобилот на осомничениот за убиството на малата Данка открива нови детали од истрагата

danka-slichnosti-video.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВештачењето на ДНК во случајот со убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ се уште не е завршено, а според српските медиуми, вештаците во моментов ги вештачат влакната кои беа пронајдени на местото на настанот на кривичното дело. Работниците на „Водовод“ Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ се осомничени за убиството на детето, кои се обвинети дека со својот автомобил ја удриле Данка, потоа ја убиле и го сокриле нејзиното тело, кое до ден денес не е пронајдено.

Данка Илиќ исчезна на 26 март годинава, а по 10-дневна потрага, двајца осомничени, според полицијата, признале дека го убиле девојчето и го закопале во депонија недалеку од Бањско поле, од каде што телото подоцна било префрлено на друга локација и се уште не е пронајдено. Во текот на истрагата отстранети се над 500 траги од возилата во кои се наоѓале осомничените и убиеното девојче.

На ниту една од нив не се пронајдени биолошки траги од малата Данка. Останува да се вештачат уште некои траги од ДНК, а како што велат за „Нова.рс“ од Вишото јавно обвинителство во Заечар, гореспоменатите анализи се уште не се завршени.

„Со овој случај се занимава Биолошкиот факултет. Не се пронајдени нови индиции, а треба да ги почекаме резултатите од постоечките. Како што ни рекоа од таа институција, анализата ќе трае долго и не се знае точно кога ќе биде завршена. Во моментов се работи на анализа на пронајдените влакна, но проблемот е што немаат корен, што е од клучно значење за овој случај, односно за потврдување на ДНК“, вели вишиот јавен обвинител Миодраг Цановиќ. за „Нова.рс“.

Претходно од обвинителството за медиумот потврдија дека се точни наводите дека еден од осомничените Јанковиќ е подготвен да зборува за делото, а тоа го соопштил преку својот адвокат.

„Точно е дека Срѓан Јанковиќ реши да ја изнесе својата одбрана. За ова не извести преку неговиот адвокат. Рочиштето најверојатно ќе се одржи следната недела“, рекоа во Вишото јавно обвинителство во Заечар.

Деталите за убиството на Данка Илиќ претходно ги откри поранешниот министер на полицијата Братислав Гашиќ. Гашиќ на прес-конференцијата изјави дека со детална истрага било утврдено дека осомничените кобниот ден биле во Бањско поле и налетале на девојчето со нивниот автомобил, а потоа ја фрлиле во бесознание во нивното возило.

Неколку минути по исчезнувањето, двајцата биле пресретнати од таткото на убиеното дете, кој ги прашал дали го виделе девојчето, на што тие одговориле негативно.

Девојчето се уште било живо во автомобилот, а според полицијата еден од двајцата ја убил, а потоа заедно го фрлиле телото.

Откако го закопале нејзиното тело, постои сомневање дека Дејан Драгијевиќ со помош на неговиот брат Далибор, кој почина, го пренеле телото на непозната локација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK