–>

Пленковиќ тврди дека Хрватска ќе има „силни и способни“ воздушни сили како ниедна друга во „овој дел од Европа“

plenkovic_3323242344
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ изјави дека оваа земја ќе ја има најсилната авијација во овој дел од Европа благодарение на инвестицијата во француските повеќенаменски ловци Рафале, пренесува Кликс.

При отворањето на новиот конгресен центар на Хрватскиот воен факултет „Фрањо Туѓман“, Пленковиќ истакна дека стратешката позиција на Хрватска ќе се промени.

Следната година стратешката позиција на Хрватска ќе се смени целосно, во однос на одбраната и безбедноста, благодарение на инвестицијата која се чека десетици години, а станува збор за повеќенаменски борбени авиони“, изјави хрватскиот премиер.

Тој рече дека никој во овој дел од Европа нема да има вакво воздухопловство.

„Таква силна, модерна, модерна, способна воздухопловна сила, меѓу Германија и Грција, во овој дел од Европа, практично никој нема да има“, рекол Пленковиќ, пренесува Хина.

Буџетот за одбрана, со нешто повеќе од една милијарда евра, никогаш не бил поголем, а по нови инвестиции во воздухопловните сили ќе следат и оние во морнарицата, најави тој.

„Зајакнувањето на морнарицата е сегмент во кој мора дополнително да инвестираме за да ја зајакнеме нашата позиција како поморска, медитеранска земја“, посочува премиерот на Хрватска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK