–>

Османи: Ако се прекине визната либерализација, дијалогот се убива засекогаш

osmani
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денеска изјави дека суспензијата на одлуката за укинување на визите за граѓаните од Косово од 1 јануари 2024 година ќе го убие дијалогот меѓу Косово и Србија.

Таа ја даде оваа изјава, повикувајќи се на ставот на францускиот претседател Емануел Макрон, кој на 28 август рече дека неговата земја ќе ги разгледа преземените обврски во однос на економските прашања и визната политика за Косово и Србија, доколку тие не се однесуваат одговорно.

„Би рекол дека ова е начин да се убие дијалогот еднаш засекогаш. Ако некој сака да го прекине дијалогот, тогаш ќе преземе такви мерки, кои се казнени мерки против народот на Косово. Тие не се против ниту еден лидер, не се против политика, тие се против народот на Косово. А таквата невидена казна, која беше голема неправда за народот на Косово, ќе резултира со смрт на дијалогот. Никој повеќе нема мандат да оди во Брисел, кога народот на Косово е казнет“, рече Османи при посетата на Меморијалот на исчезнатите во Приштина.
Османи рече дека Косово веќе на 10 јули во Братислава постигна договор со Европската унија за деескалација на ситуацијата на северот.

Таа истакна дека договорот предвидува намалување на присуството на косовската полиција во и околу општинските згради на северот, чекор за кој рече дека Косово го презел и работи на организирање нови избори.

Според Османи, правната основа за одржување на овие избори ќе биде готова на 1 септември и рече дека очекува ЕУ да ги укине казнените мерки против Косово, кои ги оцени како нефер и непропорционални.

Друга точка од Договорот од Братислава предвидува најбрзо можно враќање на дијалогот на високо ниво меѓу Косово и Србија.

Османи рече дека во септември очекува да се придвижи во оваа насока.

Косовскиот премиер Аљбин Курти на 28 август разговараше за дијалогот со претставникот на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак.

Тензиите меѓу Косово и Србија беа на високо ниво во мај годинава, бидејќи жителите на северните општини – Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток – се спротивставија на влезот на градоначалниците Албанци во општинската зграда.

Жителите на овие општини со мнозинско српско население со месеци протестираат пред зградите, а во некои случаи ситуацијата ескалирала и во насилство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK