Лајчак утре и задутре во Приштина и во Белград

lajcak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Портпаролот на ЕУ Петер Стано потврди дека специјалниот претставник на Европската унија за дијалог, Мирослав Лајчак, оваа недела ќе ги посети Приштина и Белград.   Лајчак утре ќе ја посети Приштина, а в петок ќе го посети Белград.„Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог редовно патува во регионот и често ги посетува Приштина и Белград, особено по состаноците на високо ниво во Брисел за да следи и продолжи со она што беше одлучено или договорено во Брисел и да ги подготви следните чекори и состаноци, изјави Стано.

Се очекува Лајчак да се сретне и со лидерите на Србија и на Косово, како и со главните преговарачи, бидејќи во моментов работи на подготовка на средбата на шефовите на преговарачките тимови. Посетата на Лајчак се случува по средбата на највисоко политичко ниво што се одржа на 2 мај во Брисел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK