НФЛ се враќа во Европа

– Професионалната лига во американски фудбал (НФЛ) се враќа на европскиот континент со пет натпревари, од кои три ќе се играат во Велика Британија, а два во Германија. НФЛ денеска ја објави листата со меѓународни натпревари за претстојната сезона во која три натпревари ќе се играат во Лондон, додека два во Франкфурт. Европската серија ќе биде отворена на 1 октомври со …

Continue Reading

Мурињо демантира преселба во ПСЖ

– Португалскиот фудбалски стратег Жозе Мурињо (60) ги демантираше денеска шпекулациите околу преземање на тренерската улога во редовите на актуелниот француски првак ПСЖ. „Доколку ме барале, не ме нашле“, изјави Мурињо за Скај Спорт Италија. Француските медиуми наведуваат дека ПСЖ повторно е во потрага по нов тренер, откако сегашниот шеф на стручниот штаб не го импресионирал клупското раководство, кое, според …

Continue Reading

Официјален претставник на НАТО: Војната во Украина ќе стане битка меѓу квантитетот и квалитетот

–  Шефот на Воениот комитет на НАТО, Роб Бауер, изјави денеска дека војната во Украина се повеќе ќе станува битка меѓу голем број слабо обучени руски војници со застарена опрема и помалубројни украински сили кои имаат подобро западно оружје. Бауер изјави дека Русија сега распоредува значителен број стари тенкови Т-54. „Меѓутоа, проблемот е што тие имаат уште многу тенкови Т-54. Она …

Continue Reading

Комисијата за европски прашања го усвои дневниот ред, утре расправа за првиот закон за коридорите

– Собраниската Комисија за европски прашања која вечерва требаше да ги разгледа предлог-законските измени за коридорите, го усвои само дневниот ред, а со расправата по првата точка треба да почне утре. Пред да биде изгласан дневниот ред, процедурално за збор се јавија координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски и заменик-координаторката Ели Панова. Тие реагираа дека се прават сериозни …

Continue Reading

Велика Британија го крши ветувањето дека ќе ги отстрани сите европски закони до крајот на 2023 година

– Владата на Велика Британија денеска се откажа од планот за отстранување на 4.000 преостанати европски закони од нејзиниот правен систем како поранешна членка на Европската унија до крајот на оваа година, цел што си ја поставија британските конзервативци по Брегзит. Критичарите сметаа дека таа цел е недостижна. Владата најави дека наместо нивно отстранување, ќе се состави список од 600 …

Continue Reading

Годишно кај Подградец Охридско Езеро се порибува со по 1,5 милиони парчиња коран

– Во последните пет години езерските води кај Подградец се збогатуваат со по 1,5 милиони парчиња подмладок на охридска пастрмка-коран, информираа од општина Подградец на веб страната. -Целата оваа колосална работа за збогатување на рибниот фонд на езерото е постигната благодарение на најсовременото мрестилиште во Лин. Во заштитата на рибниот фонд голема заслуга има и инспекторатот по рибарство и ОМП за …

Continue Reading

Павел: Чешка може да и обезбеди на Украина неколку борбени авиони

 – Чешката Република може да и обезбеди на Украина неколку борбени авиони Ел-159 како поддршка на планираната украинска контраофанзива, изјави денеска чешкиот претседател Петр Павел. Прага е меѓу најверните сојузници на Киев од почетокот на руската инвазија минатиот февруари, обезбедувајќи воена опрема вредна милијарди долари, од муниција до тенкови. Борбениот авион Ел-159 од чешко производство е лесен суперсоничен борбен авион …

Continue Reading

ПМФЛ: Академија Пандев останува прволигаш, Скопје во баражот за опстанок

– Претпоследното коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) попладнево донесе разврска на дното на табелата, откако Академија Пандев освои бод доволен да го обезбеди прволигашкиот статус, додека, Скопје ќе игра во баражот за опстанок против градскиот ривал Вардар. Новиот шампион Струга во рамки на комплетното 32. коло триумфираше на гостински терен над тетовска Шкендија, додека Шкупи забележа убедлива победа …

Continue Reading

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

– Во Меркур-Шпил Арена во Дизелдорф вечерва се одржа жрепката за составот на групите за Европското првенство за ракометари 2024 во Германија на кое ќе настапи и македонската репрезентација. Македонските ракометари ќе играат во групата А заедно со Франција, домаќинот Германија и Швајцарија. Сите три натпревари од групната фаза македонските ракометари ќе ги играат во Берлин. На ЕУРО2024 ќе настапат …

Continue Reading