–>

Курти и Девенпорт разговараа за вонредните избори во општините на северот на Косово

kurti
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Косовскиот премиер Албин Курти денеска разговараше со шефот на мисијата на ОБСЕ на Косово, Мајкл Девенпорт, за процесот на вонредни избори во општините на север и за интеграцијата на немнозинските заедници, соопшти Владата на Косово.

„Курти ја изрази својата загриженост за заканите и заплашувањата што Белград и нелегалните структури ги испраќаат до младите полицајци кои „неодамна биле ангажирани во косовската полиција“. На средбата се разговараше и за интеграцијата на немнозинските заедници и за пречките со кои тие се соочуваат“, се вели во соопштението.

Курти му се заблагодари на Девенпорт за поддршката на ОБСЕ во решавањето на подзаконските акти, во врска со членот 72 од Законот за локална самоуправа, кој ги регулира прашањата за одржување вонредни избори како предуслов за нивно одржување, како и за состојбата со градоначалниците во општините Северна Митровица, Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK