„Ќе го погледнев во очи и ќе го прашав зошто му го направи ова на моето девојче“: се огласија родителите по убиството на нивната 11-годишна ќерка во Грција

RPD_investigator_suspended_following_missing_child_incident-syndImport-054226.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРодителите на девојчето (11) кое беше убиено во Грција се неутешни поради смртта на нивната ќерка и се во чудење зошто властите не го задржале во затвор нивниот роднина осомничен за убиство, пишуваат медиумите во регионот.

„Зошто не го ставија силувачот зад решетки, посочувајќи дека осомничениот бил осуден за силување на 14-годишно девојче во 2017 година.

Револтирани од смртта на нивната ќерка велат дека прво му била намалена затворската казна, а потоа бил пуштен на слобода.

„Тој човек што ни го уби детето беше во затвор поради силување. Прво му ја намалија казната од 18 на девет години. Зошто не го држат во затвор?“, прашува расплаканата мајка.

Малата Василика исчезнала во неделата вечерта, а нејзиното исчезнување семејството го пријавило во полиција околу 3 часот по полноќ. Девојчето во понеделникот било пронајдено мртво на нива. Според признанието на осомничениот, кој наводно и е вујко, тој ја избодел девојката со шрафцигер откако таа одбила да има односи со него.

„Ќе го погледнев во очи и ќе го прашав зошто му го направи ова на моето девојче“

„Не доаѓаше често, ќерка ми му ја переше колата“, вели таткото на девојчето.

Осомничениот за убиството на Василика беше уапсен во 2017 година за силување на 14-годишно дете. Според медиумите, се работи за роднина на таткото на Василика.

Во 2020 година, тој беше осуден на Закинтос, но беше ослободен на условна слобода во очекување на пресудата на апелациониот суд. Бил должен редовно да се јавува во полициска станица. Засега, според написите во медиумите, не е познато дали ја испочитувал судската наредба.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK