„Катимерини“: Во туризмот и угостителството 73 отсто од новите вработувања во Грција во април

grcija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Со почетокот на туристичката сезона во Грција, во месец април биле отворени 123.000 нови работни места, од кои 90.000 се однесуваат на угостителството и туризмот, пишува грчкиот весник „Катимерини“, а најголема побарувачка имало за келнери, готвачи, собарки и рецепционери, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци што ги пренесува весникот, во периодот јануари- април 2023 со 180.566 нови работни места земјата бележи нов рекорд, а најголемиот број од новите вработувања (61.723) се во хотелите, 29.102 нови работни места се во угостителство, а потоа следи малопродажбата.

Меѓу десетте професии со најголема побарувачка и најмногу вработувања се келнерите, помошниците келнери и шанкерите со 28.582 нови вработувања, готвачите со 19.174, собарките со 12.381 нови вработувања, рецепционери итн.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK