Фицо за првпат се појави во јавноста откако беше ранет

Screenshot-2024-07-06-085942.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСловачкиот премиер Роберт Фицо се појави во јавноста за првпат откако беше ранет во мај годинава.

Фицо, кој се опоравува откако беше застрелан четири пати во средината на мај, зборуваше синоќа на церемонијата по повод Денот на Свети Кирил и Методиј, национален празник во Словачка, пренесува Ројтерс.

Атентатот на Фицo беше извршен на 15 мај, а напаѓачот Јурај Цинтула (71) подоцна на сослушување рече дека мотивот е несогласување со политиката на премиерот и дека не сакал да го убие, туку само да „му наштети на здравјето“, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK