Ердоган разговараше со командантот на суданската армија Ал Бурхан

erdogan_345353454354
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и командантот на суданската армија генерал Абдел Фатах ал Бурхан разговараа за ситуацијата во Судан, јави Анадолија.Од Канцеларијата за комуникации на Претседателството на Турција соопштија дека имале телефонски разговор за настаните во Судан.

Ердоган изрази жал и загриженост поради зголемувањето на бројот на жртвите и повредените во борбите во Судан.

Турскиот претседател изрази подготвеност Турција да биде домаќин на опсежни преговори меѓу конфликтните страни во Судан.

На средбата се разговарало и за прашања поврзани со евакуацијата и безбедноста на турските граѓани во Судан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK