Вершињин: Состанок за договорот за жито на 10 и 11 мај во Истанбул

vershinjin
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Состанок на високо ниво за договорот за жито ќе се одржи во Истанбул на 10 и 11 мај, изјави денеска рускиот заменик – министер за надворешни работи Сергеј Вершињин.„Да, утре и задутре имаме средба на високо ниво во четирилатерален формат во Истанбул“, изјави тој за новинарите.

Москва претходно соопшти дека нема да го продолжи договорот по 18 мај, кога истекува, освен ако не се отстранат пречките за рускиот извоз на жито и ѓубрива.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK