Демарш од Атина до Тирана за уапсен кандидат за градоначалник од грчкото малцинство

atina
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

По веста дека албанските власти го уапсиле кандидатот за градоначалник на Химара од партијата на грчкото малцинство КЕАД Дионисис Фреди Белерис, Министерството за надворешни работи на Грција ќе упати демарш до албанското МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Од грчкото МНР соопштија дека по упатствата од министерот за надворешни работи Никос Дендиас, амбасадорката на Грција во Тирана Константина Камици, денеска ќе го упати демаршот.

Според грчките медиуми, Белери и неговите соработници синоќа биле уапсени пред ресторан, без конкретна причина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK