–>

Абазовиќ: Да се забрза формирањето влада, за да не се губи времето на граѓаните

abazovic.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Црногорскиот премиер во технички мандат Дритан Абазовиќ смета дека треба да се забрза процесот на формирање влада за да не се губи времето на граѓаните.

Абазовиќ за ТВЦГ изјави дека е импресиониран од фактот што претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, би сакал да ја види ГП УРА во новата влада.

Тој рече дека доколку мандаторот Милојко Спајиќ биде успешен во процесот на формирање влада, ќе му честитаат.

„Досега не сме се мешале во процесот. Носителот на мандатот има можност да го избере својот тим како што му одговара. Останувам при тоа дека, доколку биде успешен во ова, ќе му честитаме. Ние секако ќе водиме своја политика“, рече Абазовиќ, пренесува ЦДМ.

Ако не, истакна Абазовиќ, тогаш мораме да тргнеме кон некои нови решенија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK