18-годишник е уапсен бидејќи го запалил хрватското знаме и го споделил на социјалните мрежи

ѕ-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОсумнаесетгодишник е уапсен во Славонија бидејќи на 1 мај го запалил хрватското знаме во шумата кај Трпија.

Како што дознала полицијата, тој тоа го снимил и го објавил на социјалните мрежи.

„На овој начин тој јавно го подложи знамето на Република Хрватска на потсмев и грубо омаловажување и на јавноста и стави на располагање видео од тој чин преку компјутерска мрежа, во кое повикува на насилство или омраза насочена кон група луѓе поради нивната национална или етничка припадност“, наведува полицијата во кривичната пријава.

Пријавата го товари младиот човек за јавно поттикнување насилство и омраза и нарушување на угледот на Република Хрватска. За овие злосторства му се заканува затворска казна до три години.

Од полицијата потврдија дека со решение на Жупанискиот суд во Вуковар, на 18-годишникот му е одредена мерка притвор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK