Дачиќ му упати сочувство на Иран за смртта на претседателот Раиси: Бев шокиран од веста

1669826430-Tan2022-11-3013315530_6-750x517.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВицепремиерот на Србија и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ упати сочувство до раководството и народот на Иран за смртта на претседателот Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан.

„Бев шокиран од веста за трагичната смрт на претседателот Ебрахим Раиси, министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан, како и членовите на неговата висока делегација. Иранскиот народ загуби посветен лидер, лојален на неговата земја и на високата функција. Србија изгуби докажан пријател и важен партнер со кој искрено работевме во корист на традиционалната блискост на нашите народи“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан е посветен на постојано подобрување на врските со Србија и дека заминувањето на претседателот Раиси и членовите на неговата висока делегација е огромна загуба за Иран, неговиот народ и државното раководство, се вели во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK