(Видео) Емполи ја шокира Рома, Наполи ја победи Болоња

Емполи ја совлада Рома со 2:1 во Рим, додека Наполи ја постигна првата победа под водство на новиот тренер Антонио Конте на домашен терен против Болоња со 2:0.

Рома ги разочара навивачите кои го исполнија „Олимпико“ за да го поздрават Паоло Дибала кој реши да остане во клубот. Славеничката атмосфера се претвори во кошмар.

Избраниците на Даниеле де Роси доминираа со посед во првото полувреме, но гостинската екипа беше поопасна и поконкретна. И на крајот тоа го наплати со во 45. минута. Стрелец беше Гијаси.

Во 61. минута, асистентот за првиот гол, Коломбо реализираше пенал за 0:2.

Елдор Шомуродов со гол во 80. минута ја врати надежта дека Рома може да избегне пораз, но тоа не се случи. иако во игра влезе само три минути порано.

Пауло Дибала во 96.минута ја погоди стативата и тоа беше последната шанса за Рома.

Емполи во 17.натпревар успеа да ја победи Рома на „Олимпико“.

По поразот од Верона, Наполи успеа да се рехабилитира и да ја забележи првата победа во првенството. Воедно и прва победа за Антонио Конте како тренер на Наполи во Серија А.

Херој на победата на Наполитанците беше Квича Кваратцхелија. Грузиецот му асистираше на Џовани ди Лоренцо за 1:0 во втората минута од судиското надополнување во првото полувреме, а тој самиот го постави конениот резултат во 75. минута.